XAMPP İçerisinde “cURL” Aktif Etmek

Çoğu arkadaşımız önce local sunucusunda çalışır, daha sonra web sayfasını online hale getirir. Bu localhost yani 127.0.0.1 ç0ğu insan için ev gibidir. Windows üzerinde windowsun tek başına yorumlayamadığı kodlardan oluşan (php gibi) bir web sayfası geliştirmek istiyorsanız kullanacağınız belli başlı programlar var. Bunlar, easyphp, Wamp, XAMPP gibi programlardır. Bunlar arasında en ünlülerin Wamp ve XAMPP. Benim şahsi tercihim XAMPP. Sizede aynı şekilde tavsiye ederim. (indirmek için: http://www.apachefriends.org/en/xampp.html adresini ziyaret edin ve platformunuza uygun olanı indirin. Linux, Windows ve diğerleri için seçenekler mevcut. Windows için direkt link: http://goo.gl/khIA2)

 

XAMPP üzerine bir opencart kurmak istediğim zaman opencartın isteklerinden biri ‘cURL’ aktifleştirmesiydi.

XAMPP üzerinde cURL aktifleştirmek için aşağıdaki adımları takip edin.

– XAMPP’ı kurduğunuz dizine gidin (default hali: c:/xampp)

– PHP klasörüne girin.

– “php.ini” dosyasını bulun ve herhangi bir editörde açın. Eğer editör kullanmıyorsanuz bir not defterinin içerisine sürükleyip bırakın.

– 952. satırda “;extension=php_curl.dll” yazsını göreceksiniz. Eğer satır sayılarını göremiyorsanız CTRL+F fonksyonunu kullanarak “extension=php_curl.dll” aratın.

extension=php_bz2.dll
;extension=php_curl.dll
;extension=php_dba.dll
extension=php_mbstring.dll
extension=php_exif.dll
;extension=php_fileinfo.dll
extension=php_gd2.dll
extension=php_gettext.dll

– “;extension=php_curl.dll” satırının başında bulunan noktalı virgül (;) ü kaldırın.

– php.ini dosyasını kaydedin ve XAMPP ı yeniden başlatın. Artık cURL aktiftir.

Herhangi bir sorun yaşayacak olursanız yazı altına yorum yazarak sorununuzu anlatabilirsiniz. En kısa zamanda geri dönüş yapacağım.

Yazar Hakkında

avatar Polat İyemRadyoloji Teknisyeni, İthalat ihracat Bölümü Mezunu, Web Development ve site yapılandırma ile ilgileniyor. An itibarı ile Freelancer. Şu hayatta uğraşmaktan en çok zevk aldığı şey SEO. Şu an için etrafındaki insanlara SEO Danışmanlığı yapıyor ve SEO konusunda gün geçtikçe kendini geliştirmeye çalışıyor. Twitter adresi: http://www.twitter.com/polatovski E-Posta adresi: bilgi@polatiyem.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir