WordPress Google XML Sitemaps Eklentisi

Bir web sitesi sahibiyseniz ihtiyacınız olan 3-5 şey vardır. Bunların önem sırası değişkendir. Bazı webmasterlar bazı şeyleri kullanmayı dahi istemeyebilir. Bazıları içinse önemli olan şeylerin sıralaması değişebilir.

WordPress ile güçlendirilmiş bir web sayfasına sahipseniz ve seo ile ilgiliyseniz ihtiyacınız var demektir. Hatta buradaki “demektir” kelimesini kullanmamıza gerek yok. Çünkü bu wordpress i kurduktan sonra yapılması gereken şeylerin başında geliyor.

 

Google Xml – Sitemaps eklentisi ne işe yarıyor?

Bir site haritasina sahip olmanız arama motoru botlarının sizi daha kolay okuyarak, Web dizinine URL lerinizi ekler. Yani kısacası arama motorlarında sahip olduğunuz site adreslerinin yer almasını kolaylaştırır.

 

 

Google Xml – Sitemaps eklentisini nereden indirebilirim?

WordPress için Site Haritası oluşturucusu Google Xml Sitemaps geliştiricisinin adresi http://www.arnebrachhold.de/redir/sitemap-home/

WordPress eklenti sayfasını görmek, bilgileri almak, ekran görüntülerine bakmak ve indirmek için http://wordpress.org/extend/plugins/google-sitemap-generator/

 

 

WordPress üzerinden “Eklentiler” kısmına girdiğinizde ve “Yeni ekle” seçeneğini tıkladığınızda “google xml – sitemaps” şeklinde aratırsanız Arne Brachhold’un yazarlığını yaptığı eklentiyi gönül rahatlığıyla indirebilirsiniz. Güvenlidir.

 

Google Xml – Sitemaps eklentisini nasıl kurabilirim? 

Eklentiyi wordpress üzerindeki “eklentiler” bölümünden kurmadıysanız yapmanız gereken http://downloads.wordpress.org/plugin/google-sitemap-generator.3.2.5.zip adresinden eklentiyi indirdikten sonra sıkıştırılmış format zipten çıkartmak ve sunucunuzdaki /wp-content/plugins/ klasörünün içine atmak. Sunucunuza dosyayı attıktan sonra eklentiler bölümüne gelerek Google XML – Sitemaps eklentisini etkinleştirmeniz gerekiyor. Kurduktan sonra “Ayarlar” bölümüne gelerek bir sitemap oluşturmanız gerekiyor.

 

Eklentiyi kurdum, Site haritasını nasıl oluşturacağım?

Eklentiyi kurduysanız WordPress panelinizde “Ayarlar” bölümüne gelerek “XML-Sitemap” i tıklayın. Karşınıza çıkan pencerede “Site haritanız henüz oluşturulmamış. Oluşturmak için tıklayın” şeklinde bir yazı göreceksiniz. Tıklayıp site haritanızı oluşturun.

Eğer site haritasını oluşturduysanız ve oluşturmadan önce adreslemeyi değiştirmediyseniz http://www.siteadınız.com/sitemap.xml şeklinde oluşmuştur ve şekli aşağıdaki resme benzemektedir.

 

 

Google Xml – Sitemaps ayarlarını nasıl yapmalıyım?

İşte en önemli noktalardan biri bu. Ayarlarınızı düzgün gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Site haritanız oluşturulduysa XML-Sitemaps e her tıkladığınızda en üstte

  • Google başarıyla bilgilendirildi.
  • Bing başarıyla bilgilendirildi.
  • Ask.com başarıyla bilgilendirildi.
şeklinde bir yazı göreceksiniz. Bu yazının çerçevesinin bulunduğu çerçevenin hemen altında “Temel Ayarlar” adında bir çerçeve göreceksiniz.
Ayarlarınız aşağıdaki resimdeki gibi olmalıdır.
google xml temel ayarları

Resmi büyütmek için tıklayınız

 

Seçenekler arasında bulunan “Blog’unuzun güncellenimini Yahoo!’ya bildir” kısmını tıklayıp tıklamamak size kalmış, çünkü bu bildirimi gerçekleştirmeniz için yahoo üzerinden bir geliştirici kimliği almanız gerekiyor. Bu ID yi kullanarak yahooya bildirimde bulunabiliyorsunuz.
Temel Ayarlar çerçevesinin hemen altında “Ek Sayfalar” adında bir bölüm bulunmakta. Bu bölümü direkt geçebilir ya da benim gibi sub domain kullanıyorsanız ve ana dizininizi eklemek istiyorsanız kullanabilirsiniz.

Resmi görmek için tıklayınız

 

“Ek Sayfalar” çerçevesinin hemen altında “Yazı Önceliği” çerçevesiniz göreceksiniz. Benim tavsiyem “Otomatik öncelik hesaplamasını kullanma” kullanmanız. Çoğu forumda ya da blogta bunu size “Yorum Sayımı” olarak söylerler. Ama bu çok aktif bir bloga sahipseniz geçerlidir. Zira aktif ve sürekli yorum yapılan bir bloga sahip olsanız bile bu seçeneğin hiç bir önemi yoktur. Çünkü arama motorları botları bu seçenekleri çok fazla önemsemez. Çerçeve ayarınız aşağıdaki gibi olmalıdır.

Resmi görmek için tıklayınız

 

“Yazı Önceliği” çerçevesinin hemen altında “Site haritanızın konumu” çerçevesini göreceksiniz. Buradan harita adresinizi düzenleyebilirsiniz. Otomatik konumda bırakmanız tavsiye edilir.

Resmi görmek için tıklayınız

 

“Site haritanızın konumu” çerçevesinden sonra “Site haritası içeriği” çerçevesini göreceksiniz. Bu çerçevedeki ayarların aşağıda bulunan resimdeki ayarlarla aynı olması tavsiye edilir.

Resmi görmek için tıklayınız.

 

“Site haritası içeriği” çerçevesinin hemen altında bulunan alanın adı “Hariç Tutulacaklar” bölümü. Bu çerçevede size ve üyelere özel olan ve arama motorlarında gözükmesini istemediğiniz bölümleri seçebilirsiniz. Hiç bir şeye dokunmadan geçmeniz tavsiye edilir.

 

“Hariç tutulacaklar” bölümünden hemen sonra “Sıklıkları Değiştir” adında bir çerçeve göreceksiniz. Bu çerçevenin hiç bir geçerliliği yoktur. Eklentide neden durduğunu anlamış değilim fakat yine de protokole göre site haritalarında w3c nin belirlediği geçerli zaman kelimelerini kullanarak sıklıkları ayarlamamız gerekiyor. Site haritası protokolü ve sıklık kelimeleri hakkında daha fazla bilgi almak isteyenler http://www.sitemaps.org/tr/protocol.php adresini ziyaret edebilirler. Sıklık ayarlarınız aşağıda bulunan resimdeki gibi bırakın.

 

Resmi görmek için tıklayınız

 

Eğer otomatik hesaplamayı devre dışı bırakmış ve yorum sayısına göre taranma istiyorsanız “Öncelikler” bölümünden nelerin öncelikli taranacağını seçebilirsiniz. Tavsiye edilen ayarlar aşağıda bulunan resimdeki gibidir.

 

Resmi görmek için tıklayınız.

 

Tüm işlemleri yaptıktan sonra “Seçenekleri güncelle” butonuna tıklayın. Artık en önemli araçlarlardan biri olan site haritanıza sahipsiniz.

Yazar Hakkında

avatar Polat İyemRadyoloji Teknisyeni, İthalat ihracat Bölümü Mezunu, Web Development ve site yapılandırma ile ilgileniyor. An itibarı ile Freelancer. Şu hayatta uğraşmaktan en çok zevk aldığı şey SEO. Şu an için etrafındaki insanlara SEO Danışmanlığı yapıyor ve SEO konusunda gün geçtikçe kendini geliştirmeye çalışıyor. Twitter adresi: http://www.twitter.com/polatovski E-Posta adresi: bilgi@polatiyem.com

1 Yorum WordPress Google XML Sitemaps Eklentisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir