Sosyal Ağların Siteler Üzerindeki Etkisi

Site yapılandırma ve site dışı seo çalışmaları konusunda etkili olan ve neredeyse herkesin kolaylıkla yapabildiği bir durum olan “sosyal ağlarda bilgi paylaşımı” konusundan bahsetmek istiyorum. Bazı çevreler buna SMO ya da SNO diyor.  Basit ama önemli bir konu. Bu durumun sosyal imleme ya da link paylaşım siteleriyle hiç bir ilgisi yoktur.

Son zamanlarda oluşan ve yüksek güce sahip, insanlarca bilinmemesi neredeyse imkansız olan birkaç sosyal ağ sitesi mevcut. Etrafımıza dikkatlice bakalım. Bu adı çokça duyulan ve bilinen sosyal ağ sitelerinin içerisinde bulunmayan kaç insan kaldı? Bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az. Bu durum övülecek ya da yerilecek bir durum değil. Zaten konumuz bu değil. İnsanların çoğunluğunun yaş ve statü farklı gözetmeksizin bu sosyal ağ sitelerinde bulunması web sayfası sahiplerinin bu durumu kendi lehlerine çevirmeleri için mükemmel bir fırsat. Bu fırsat zaten kullanılıyorda… Bu yazının yazılmasının tek sebebi bunun önemi ve bu geçici durumdan yüksek düzeyde yararlanmak. Geçici diyorum çünkü insanlar her zaman olduğu gibi yine bu sitelerden sıkılacak ve farklı formatlarda farklı siteler meydana gelecek.

Satırlardır bahsettiğim bu sosyalar ağ siteleri hangileri? Tabiki tahmin ettiğiniz gibi facebook, twitter, friendfeed gibi siteler.

Peki bu sitelerin sizin siteleriniz üzerinde etkisi ne? Bu soruya “2” cevabını verebiliriz. Birincisi, “imaj”. İkincisi ise “hit”. İmaj çünkü yapılan reklam her zaman ürün tanıtmak zorunda değildir. Ticaret ile ilgili bölümlerden mezun olan arkadaşlarımız bilirler. Bir markanın imajı, prestiji ve popüleritesi verdiği hizmet ya da sunduğu üründen daha etkili olabilir. Bunu reklamlara bakarak anlayabilirsiniz. Dakikalarca ürün tanıtımı yapmadan reklamın temel maddelerini kullanarak reklam çeken firmalar mevcut. Bu işlemi yapmaları zaman zaman onların ürün tanıtımı yapmalarından çok daha etkilidir. İşte sitenizin sosyal ağlar üzerinden reklamınızı yapmak, gönderilerini paylaşmak, “ben buradayım” durumunu oluşturmak size yarar sağlayacaktır.

Hit konusu üzerinde biraz düşünelim. Her hangi bir sosyal ağ sitesi üzerinden web sayfanızın adını taşıyan bir sayfa, üyelik ya da takip edilecek bir hesap açtığınızı düşünelim. Bu açtığınız sayfa, üyelik ve takip edilecek hesabın insanlarla etkileşimi oldukça yüksek. Yani bir hayran sayfası ise ortalama 100 bin takipçiniz var diyelim. Sosyal ağlar üzerinde zaman geçiren insanların çoğu neredeyse başka sitelere girmiyorlar bile. O sosyal ağ sitelerinden paylaşılan linkler, videolar ve diğer gönderiler sosyal ağ bağımlısı insanlar için yeterli olmaya başladı. Bu facebook, twitter gibi siteler neredeyse onların tüm ihtiyaçlarını karşılıyorlarmış gibi hissediyorlar. Bu durumda sizi takip eden 100 bin kişinin en az yarısı sizin paylaştığınız gönderileri tıklayacak ve ilgisini çektiyse o sayfa üzerinde kalacaktır. “İlgisini çektiyse” diyorum, bu aslında yanlış bir kullanım. Çünkü insanlar ilgilerini çekmedikleri sayfalarla etkileşim içerisine girmezler. Bu yüzden insanları zorla sizi takip edecek ya da etkileşim içerisine sokacak eylemlerde bulunmayın. Mesela facebook için herhangi bi sayfaya tıkladıklarında otomatik beğenme kodu gibi saçma sapan şeylerle uğraşmayın. Bu eylem üye ya da takipçi getirmez aksine imajınızı zedeler. Malesef çok büyük siteler bile bazen bunu yapabiliyorlar. Bu büyük bir saygısızlık ve çaresizlikten doğar. Kendine güvenemeyen web sayfaları bu küçük şeylerle uğraşabilir. Siz uğraşmayın, çünkü bu yazıyı okumanız bu konuyu önemsediğinizi gösteriyor.  Böyle bir sayfaya sahipseniz ve üzerinden gönderilerinizi paylaşıyorsanız size ikinci bir tavsiyem rss kaynağından otomatik paylaşımı kullanmayın. Tabi bu durum çok fazla içerik girenlerle alakalı. Çünkü hiç bir insan aynı siteden onlarca linki sürekli görmek istemez. Konuyu çok dağıtmaya gerek yok, sosyal ağlar üzerinden düzgün ve verimli paylaşım yaparak hitinizi arttırabilirsiniz. İmajınızı olumlu etkiler ve ulaşılabilirliğinizi yükseltebilirsiniz.

 

Dikkat etmeniz gereken birkaç şey var.

  • Örneğin çok yeni bir site açtıysanız hemen sosyal ağlara sarılmayın. Bu durumun sizin sitelerinizde kısa vadede faydası olmayacağı için sosyal ağların öneminin olduğu fikrini yitirebilirsiniz. O yüzden acele etmemekte fayda var.
  • Abonelerinizin dikkatini çekmeye yönelik konular üzerinde yoğunlaşın. Fakat bunu yaparken absürt şeyler paylaşmaya kalkışmayın.

İnsanların ilgi alanlarına bakarak dikkatlerini çekecek ve onları sizin aboneliğinize davet etmiş olacaksınız. Bu sizin siteleriniz için önemli bir trafik kaynağı olacaktır.

Web sayfalarınızdaki gönderilerinizde ve sayfalarınızda sosyal ağ çubukları kullanın.

Sosyal Ağ ve Sosyal İmleme Çubuğu

Bu çubuklar gönderilerinizin beğenilmesi durumunda insanların bağlı oldukları sosyal ağ siteleri ve imleme sitelerinde adınızın geçmesini sağlayacak, daha fazla insanın sizin sayfanızı ziyaret etmelerini sağlayacak, arama motorlarının gözünde daha fazla noktada isminiz geçecek böylece popüleriteniz artacak dolayısıyla daha üst sıralara taşınacaksınız. Bu güzel durumların yanında belki açtığınız takip ya da abone sayfaları sayesinde sabit kullanıcılarınız olacak. Başta da söylediğim gibi bu durumun sosyal imleme siteleri ile bir ilgisi yok, en azından benzer gibi gözükselerde farklı noktaların olduğunu söyleyebiliriz. Sosyal imleme siteleri için farklı bir başlık altında buluşacağız.

Bu büyük pazarı kullanmak sizin elinizde. Üstelik maliyetsizken… Sosyal ağların sponsorluk bağlantılarını kullanabilirsiniz ama bunu pek tavsiye etmiyorum, çünkü bu maliyet karşısında kazancınız çok yüksek olmayacak.

Web sayfalarınızın sosyal ağlar üzerindeki etkisinin önemini abartarak rehavete kapılmayın. Bu site yapılandırması, imajınız ve optimizasyonunuz için yeterli değildir.

 

Yazar Hakkında

avatar Polat İyemRadyoloji Teknisyeni, İthalat ihracat Bölümü Mezunu, Web Development ve site yapılandırma ile ilgileniyor. An itibarı ile Freelancer. Şu hayatta uğraşmaktan en çok zevk aldığı şey SEO. Şu an için etrafındaki insanlara SEO Danışmanlığı yapıyor ve SEO konusunda gün geçtikçe kendini geliştirmeye çalışıyor. Twitter adresi: http://www.twitter.com/polatovski E-Posta adresi: bilgi@polatiyem.com

2 Yorum Sosyal Ağların Siteler Üzerindeki Etkisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir