QRpedia ve QR code

QRpedia, wikipedia’nın bir projesi. Çok güzel ve iyi düşünülmüş bir proje. Peki nedir bu proje?

QRpedia, mobil cihazlar için (ipad, cep telefonları, tablet vs.) üretilmiş bir sistem. Kendi içinde oluşturduğu QRcode ları okuyup insanlara bilgi veriyor. Aşağıda bir QRcode örneği görüyorsunuz.

qr code exam

Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Cep telefonunuza ya da diğer mobil cihazınıza yüklediğiniz yazılım sayesinde qrcodeları okutabiliyorsunuz. Geliştirme aşamasında yaptıkları bir testten örnek vereyim. Mesela bir müzedesiniz, bir eserin önünde durdurunuz. Eserin QRcode u köşesine yapıştırılmış. Cep telefonunuzla QRcode yazılımını tanıyan programla QRcode un fotoğrafını çekiyorsunuz. Anında o QRcode a ait olan bilgiler cihazınıza yansıyor. Harika bir özellik değil mi? Tüm veriler elinizin altında gibi. İsmini bilmeseniz dahi QRcode unun fotoğrafını çekebildiğiniz herşey hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Aşağıda Test 1 in videosunu görüyorsunuz.

Nasıl çalışıyor? diye soranlar olabilir. Kendi açıklamalarına göre şu şekilde anlatabilirim. Umarım hatam yoktur.

Qr code u tarattıyorsunuz, cihaz qr codeları qrwp.org a iletiyor ve karşınıza wikipedia makalesini getiriyor.  Cihaz QRpedia serverlarına istek gönderiyor. Ayrıca cihaz dilinide gönderiyor. QRpedia server ı Wikipedia API lerini kullanıyor. Eğer o dilde bir wikipedia makalesi varsa onu buluyor. Eğer makale varsa cihazınıza uygun bir şekilde bu makaleyi gönderiyor. Eğer makale varsa fakat sizin dilinizde değilse başka dillerde uygun aramayı yaparak size gönderiyor.

Herhangi bir wikipedia makalesinin QRcode’çıkartmak istiyorsanız qrwp.org adresine girin. Wikipedia makalesinin linki yapıştırın. Size qrcode u iletecektir. Örneğin limonu yapalım.

Resimi büyütmek için tıklayınız

 

Gördüğünüz gibi limon makalesinin linkini yerleştirdiğim zaman bana verdiği QRcode direkt çıkıyor.

Bu güzel sistem ücretsiz.

Yazar Hakkında

avatar Polat İyemRadyoloji Teknisyeni, İthalat ihracat Bölümü Mezunu, Web Development ve site yapılandırma ile ilgileniyor. An itibarı ile Freelancer. Şu hayatta uğraşmaktan en çok zevk aldığı şey SEO. Şu an için etrafındaki insanlara SEO Danışmanlığı yapıyor ve SEO konusunda gün geçtikçe kendini geliştirmeye çalışıyor. Twitter adresi: http://www.twitter.com/polatovski E-Posta adresi: bilgi@polatiyem.com

2 Yorum QRpedia ve QR code

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir