Özgün İçeriğin SEO Üzerine Etkisi

Çoğu yerli forumda veya blogta rastlayacağınız gibi yabancı forumlarda da özgün içeriğin SEO ya olan etkisini görmüşsünüzdür. Hatta çoğu yabancı forumda “content is king” ibaresine rastlamışsınızdır. %100 doğru olduğuna emin olabilirsiniz. SEO kopya yazıları sevmez. SEO kopya resimleri bile sevmez. Yapacağınız en büyük hata “Kopyala – Yapıştır” olacaktır.

arama motoru optimizasyonu

Resimi büyütmek için tıklayınız

 

Özgün içeriğe sahip olmamasına rağmen yüksek derecede PR alan web siteleri ile karşılaşmadım değil. Ama onlarında sonu benzerleri gibi vahim olmuştur. Zira Google, yahoo ya da yandex bunu ilk başlarda farketmese dahi daha sonra size hiç hoşunuza gitmeyecek sürptizler çıkartabilirler. Zaten durum böyle olmasa bile başkalarının cümleleri ya da içerikleri ya da adına ne derseniz deyin ürünleri ile kendi sitenizde yayın yaparak web sayfanızı yukarı taşımak kendi kendinizi kandırmaktan başka bir şey olmayacaktır.

Seo hakkında konuşan insanların bu konu hakkında çok iddaalı olmaması gerektiğini biliyorum. Programlamacılar bilir, bir bug’ın peşinde koşmak çok çok uzun sürebilir. Seo içinde aynı şeyi söyleyebiliriz. İndexlenmemek, dizinlere eklenememek, özgün içeriğe sahip olmasına rağmen bir yerlere ulaşamaması vb şeyler bazen gözle görülen şeyler olmayabiliyor. Hatta aldığınız domainin 10 yıl önceki sahibi yüzünden bile zorluk çekebilirsiniz. O yüzden SEO hakkında konuşurken dikkatli olmak ve iddaalı konuşmamak gerektiğini söyleyebilirim. 200 den fazla Seo tekniği hakkında çok şey biliyor olsanız bile bir cep telefonu piyasası gibi durdurak bilmeyen gelişmeler sizi insanlar içerisinde rezil konuma getirebilir.

Konuyu çok dağıtmaya gerek yok. Bildiğiniz üzere arama motorları web sayfanıza gelir (botlar aracılığı ile), sitenizi okur, gider. Kendi dizinine ulaşır. Dizindeki diğer yazılarla olan benzerliğinizden tutunda kelimelerinizin yapılarına kadar karşılaştırmayı yapar. Kendi dizininde uygun gördüğü yere sizi ekler. Bunlar çok kısa zamanda gerçekleşir. Dünyadaki web sayfası sayısını düşünürseniz arama motorlarının bu işlemi en kısa zamana düşürmek için ne kadar uğraştığını anlayabilirsiniz. Peki bu kendi dizininde uygun ördüğü yere sizi eklemeleri durumu nasıl olur? Adwords örneğinde olduğu gibi arama motorları en uygun arama kriterlerine en uygun sonuçları göstermek ister. Adwords dedim çünkü onda da durum aynıdır. Mesela rekabet oranı yüksek bir kelime için belli bir miktar para ödediniz ve sıralamalarda çıkmanız için adwords reklamınızı düzenlediniz. Sizin gibi 5 web sayfası daha var diyelim, adwords arama kriterlerine en uygun olan reklamı en üstte, ikinci, üçüncü, dördünce ve beşinci reklamlarıda arama kriterlerinin uygunluk derecesine göre sıralar. SEO içinde durum aynıdır. Web sayfası içeriğinize ve farklılığınıza göre en üstte çıkma durumu gerçekleşebilir. Örneğin yine 5 web sayfasını ve “asdfghjklşi” kelimesini ele alalım. eğer “asdfghjklşi” kelimesiyle yakından ilgili bir web sayfanız varsa ve geri kalan 4 web sayfasıda sizin gibi yakından ilgiyse arama motoru bu sefer konuya eğiliminize, popülerliğinize ve farklılıklarınıza bakar. Diğer web sayfalarına göre daha farklı anlatım şekilleri edindiyseniz, kelime sayınız onlardan farklıysa, başka “benzer” web sayfalarda refere edildiyseniz arama motoru aynı konuyu işlemenize rağmen diğer 4 web sayfanızın üzerine çıkarır sizi. İşte içerik en çok bu yüzden önemlidir ve iyi işlenmelidir. Arama motoru bu 4-5 unsura baktığına göre o unsurlar arasında farklılığınızı belli etmeniz şarttır.

1. web sayfası 1000 birim backlink, günlük güncelleme, 5 PR değeri, 10.000 indexlenmeye sahip. Diğer özellikler. Spor üzerine.

2. web sayfası 1000 birim backlink, günlük güncelleme, 5 PR değeri, 10.000 indexlenmeye sahip. Diğer özellikler. Spor üzerine.

3. web sayfası 1000 birim backlink, günlük güncelleme, 5 PR değeri, 10.000 indexlenmeye sahip. Diğer özellikler. Spor üzerine.

4. web sayfası 1000 birim backlink, günlük güncelleme, 5 PR değeri, 10.000 indexlenmeye sahip. Diğer özellikler. Spor üzerine.

5. web sayfası 1000 birim backlink, günlük güncelleme, 5 PR değeri, 10.000 indexlenmeye sahip. Diğer özellikler. Spor üzerine.

1,2,4 ve 5. web sayfaları neredeyse aynı cümleleri kurmuş, belli haber ajanslarından içrik çekmiş (izinli ya da izinsiz) kelime sayıları yakın, yorum sayıları aynı olsun. 3. web sayfası konuyu onlardan daha yoğun ve farklı bir şekilde işlerse bu arama motoru gözünde onu üste çıkaracak ve 1,2,4 ve 5. sayfalarından önde gösterecektir. Böylece aranan konu için ilk ona başvurulacak daha sonra diğer web sayfalarına gidilecektir.

Tabi ki konu bu kadar basit değil. Aynı konudan bahsederken farklı olmak için saçmalamanın manası yoktur. Yukarda da defalarca üzerine basıldığı gibi arama kriterlerine en uygun dökümanı karşılamadığınız sürece diğer 4 web sayfası ile aynı kulvara dahi konulmazsınız.

Arama motoru botlarının çok iyi birer okuyucu olduklarını unutmayın.

 

Yazar Hakkında

avatar Polat İyemRadyoloji Teknisyeni, İthalat ihracat Bölümü Mezunu, Web Development ve site yapılandırma ile ilgileniyor. An itibarı ile Freelancer. Şu hayatta uğraşmaktan en çok zevk aldığı şey SEO. Şu an için etrafındaki insanlara SEO Danışmanlığı yapıyor ve SEO konusunda gün geçtikçe kendini geliştirmeye çalışıyor. Twitter adresi: http://www.twitter.com/polatovski E-Posta adresi: bilgi@polatiyem.com

7 Yorum Özgün İçeriğin SEO Üzerine Etkisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir