İngilizce kurulum yaptığınız WordPress’i Türkçe Yapmak

WordPress in Türkçe desteği var, fakat çok önceleri İngilizce wordpress kurmuş ve değişiklik yapamıyorsanız aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Uzun zamandır duymadığım fakat bir zamanlar bazı arkadaşların yaşadığı bir sorun olan İngilizce kurulmuş wordpressi Türkçeye çevirmek konusundan bahsetmek istiyorum. Çok kolay birkaç işlem sonrası wordpressinizi Türkçeye çevirebilirsiniz. Baştan kurmakla uğraşmanıza gerek kalmaz. Tabi ilk başta da söylediğim gibi bu sorunu son zamanlarda çok yaşayan insan görmedim, fakat varsa aşağıda anlatacağım birkaç işlemden sonra bu olaydan kurtulmuş olacaklar.

WordPress Türkiye sayfası artık “güvenlik nedeniyle” dil dosyalarının paylaşımını yapamadığı için Türkçe dil dosyalarını bulmakta zorlanan arkadaşlar olabilir.

 

İlk olarak  şu adresten http://blog.polatiyem.com/tr-wordpress.rar “tr-wordpress” dosyasını indirin ve sıkıştırılmış rar formatından çıkartın.

Şu dosyaları göreceksiniz:

icerik

 

İkinci adımda bütün dosyaları kopyalayıp sunucunuzda “/wp-content/languages/” klasörünün içine atın. Eğer “languages” adında bir dizin bulunmuyorsa oluşturun.

 

Üçüncü adımda wp-config.php dosyanızı metin düzenleyicide açıp define ('WPLANG', ); yazan kısmı; define ('WPLANG', 'tr_TR'); şeklinde değiştirin.

wp-config.php dosyanızı sunucunuza tekrar yükleyin. Artık WordPress’iniz Türkçe.

 

Not: Bu düzenleme sadece wordpress’in Türkçe olmasını sağlar. Kullandığınız temaların Türkçe olmasını sağlamaz. Bazı arkadaşlarımız bu yöntemi temaları Türkçeleştirmek için kullanmaya çalışabilirler. Sonuç başarısız olacaktır.

Ekleme: Dil dosyaları WP 3.5.2 versiyonu için güncellendi. 

Ekleme: Dil dosyaları WP 3.6 Oscar versiyonu için güncellendi.

Ekleme: Dil dosyaları WP 3.8 versiyonu için güncellendi.

Ekleme: WP 4.3 versiyonunda yukarıdaki işlemleri yapmadan “Ayarlar” bölümünden dil seçeneğini “Türkçe” olarak ayarlamanız yeterlidir.

Yazar Hakkında

avatar Polat İyemRadyoloji Teknisyeni, İthalat ihracat Bölümü Mezunu, Web Development ve site yapılandırma ile ilgileniyor. An itibarı ile Freelancer. Şu hayatta uğraşmaktan en çok zevk aldığı şey SEO. Şu an için etrafındaki insanlara SEO Danışmanlığı yapıyor ve SEO konusunda gün geçtikçe kendini geliştirmeye çalışıyor. Twitter adresi: http://www.twitter.com/polatovski E-Posta adresi: bilgi@polatiyem.com

37 Yorum İngilizce kurulum yaptığınız WordPress’i Türkçe Yapmak

 • avatar
  serkan diyorki:

  dediğiniz gibi dil paketini yükledim fakat admin panelinde girdiğim türkçe karakterleri çıkartmıyor. Bir yol gösterme imkanınız var mı acaba?

  • avatar
   Polat diyorki:

   Merhaba, geç cevap verdiğim için üzgünüm. Kullandığınız wordpress in sürümünü yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirdim fakat yinede dil dosyalarını güncelledim, http://blog.polatiyem.com/tr-wordpress.rar adresinde bulunan dosyalar ile işlemleri tekrarlamanızı tavsiye ederim. Tekrar sorun yaşayacak olursanız wordpress sürümünüzü bildirerek buradan ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

   • avatar
    şengül can diyorki:

    Merhabalar,
    Aynı işlemleri uyguladım ancak settings–> site language kısmında türkçe seçmeme rağmen dil ingilizce olarak kalıyor.
    Yardım edebilir misiniz?

 • avatar
  sabri aydın diyorki:

  teşekkürler çok işime yaradı

 • avatar
  serkan ugur diyorki:

  teşekkürler

  5 dakikada hallettim sayenizde

  elinize sağlık

 • avatar
  guzel diyorki:

  Guzel konu yararli işime yaradı tesekkurler

 • Teşekkürler hocam.Fazlasıyla açıklayıcı bir çalışma.

 • avatar
  RAMAZAN DOGMUS diyorki:

  hocam ilk defa yararlı bır site gördüm helal olsun bilgi dediğin budur.

  RAMAZAN DOGMUS ( BASIN )

 • avatar
  sedat diyorki:

  Az sayıda kişinin başına geldiği için web’de bu konuya değinilmemiş. Teşekkürler. Beni tekrar yükleme gibi büyük bir dertten kurtardın.

 • avatar
  Polat diyorki:

  Yorum yapan ve yoğunluk sebebiyle geri dönüş yapamadığım herkese değerli yorumları için teşekkürler.

 • avatar
  sadik diyorki:

  Teşekkürler işime yaradı.

 • avatar
  kenan diyorki:

  Eyvallah üstad çok iyi oldu bu. Türkçe kurulumda hatalar veriyordu böyle olunca sıkıntısız yüklendi ve çalışıyor.

 • avatar
  Murat diyorki:

  Çok teşekkür ederim..

 • sizin dediğiniz gibi yaptım ancak admin paneline girerken beyaz sayfa hatası verdi bunu nasıl yapabiliriz.

  • avatar
   Polat diyorki:

   Aldığınız hatanın ekran görüntüsünü burada paylaşır mısınız? Ayrıyeten wordpress sürümünüzüde yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirim.

 • wordpress 3.8 i kullanıyorum ayrıyeten sorun şurda diğer işlemleri yaptım sadece define (‘WPLANG’, ); bölümünü değiştirdiğim zaman beyaz sayfa ekranı çıkıyor languaes bölümüne burdan indirğim dosyayı attım wp-config bölümünü değiştirdim beyaz sayfa ekranı çıktı

 • aslında sıkıntı şurdan başlıyor bu konularda acemiyim, kullandığım wordpress önceden türkçeydi eklentilerden kaynaklanan bi sıkıntı yüzünden beyaz sayfa hatası verdi ftp deki pluginsin ismini değiştirerek sorunu çözmüştüm ancak bu sefer eklentiler pasif hale gelmişti ve admin paneline girdiğim de hiçbir eklenti yoktu bu sorunu çözmek için biraz araştırdım ve wp yi tekrar yüklersem düzelebileceğini öğrendim hosting firmamdan tekrar yüklemeyi denedim tabi firmam yurt dışı kaynaklı, ama yanlış yaptım sanırım yazılarım ve diğer herşey silindi yedeğinide nasıl yüklemem gerektiğini bilmiyorum şu anda ingilizcesi yüklü ve site sıfır halde anlayacağınız.

 • polat kardeş yardım bekliyorum hala sorun düzelmedi

  • avatar
   Polat diyorki:

   Sıkıntı değil, aradan uzun zaman geçmiş anca görüyorum mesajları kusura bakmayın. Yukarıdaki adımları birebir uyguladıysanız ve wp-config dosyasını değiştirince beyaz ekran görüyorsanız şu işlemleri uygulayın;

   – Notepad++ indirin,
   – wp-config.php dosyasını notepad++ ile açın,
   – Dosya açıldıktan sonra yukarıda bulunan “kodlama” bölümüne tıklayın, oradan “UTF-8 (Boomsuz) olarak kodla” bölümünü seçin.
   – Dosyayı gözden geçirin, yukarıda gösterdiğin WPLANG bölümünü anlattığım gibi değiştirin. Karakter bozulmaları varsa düzeltin.
   – Sorun devam ediyorsa tekrar yazın buradan.

   Yedeğinizi geri yükleme durumuna gelince o konuda yardımcı olamayacağım, eğer yedekleme almadıysanız ya da host sağlayıcınızın otomatik bir yedekleme sistemi yoksa yazılarınızı vb şeylerinizi geri yüklemek mümkün değildir.

 • avatar
  Sinan diyorki:

  Çok teşekkürler gerçekten işime yaradı..

  config.php yi değiştirirken tırnak işaretlerine dikkat! direk yazıdan kopyalayıp yapıştırınca sorun çözüldü 😉

 • avatar
  mehmet diyorki:

  Bir saattir wordpress Türkçe dosyalarını atmaya çalışıyorum olmuyor olmuyor. Çok teşekkür ederim. Çok mutlu ettiniz 😀

 • avatar
  Amine Gülşe diyorki:

  Bende kendime kişisel bir site açmak istiyorum. WordPress zor mu olur kolay mı bilemedim.

 • avatar
  Jumbom diyorki:

  Çok teşekkürler faydalı bilgi

 • avatar
  Muti diyorki:

  çok sağolun. denedim %100 çalışıyor.

 • Teşekkürler. Sayenizde olmayan şey oldu ve sonunda türkçeye döndü.

 • avatar
  Ahmet diyorki:

  Merhabalar benim wp.config de WPLANG satırı yok

  • avatar
   Polat diyorki:

   Merhaba, wordpress sürümünüzü yazar mısınız? olmaması mümkün değil. Son sürüm wordpress kullanıyorsanız 71. satırda define wplang satırını görürsünüz. Sürümünüzü yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirim.

 • avatar
  Onur diyorki:

  Merhaba,

  WP 4.3 upgrade ettim. Siteyi ingilizce açmıştım. Türkçeye çevirmek için yazılanları yaptım. Ayarlar bölümünde Türkçe’yi görüp seçiyorum. Save as bastıktan sonra yine ingilizce geliyor. Bu konu da yardımcı olabilir misiniz?

  Çok teşekkürler

 • avatar
  Şaban diyorki:

  Polat bey merhaba, WP ortamına yeni katılıyorum. öncesinde jom.. ile uğraşıyordum. sayfanız ve paylaşımlarınız için teşekkürler. WP4.4.1 sürümü ile başladım türkçeye çevirmek istiyorum ama diğer arkadaşların dediği gibi wp-config.. içinde define (wplang..) satırını bulamadım. nedendir acaba izlememiz gereken başka bir yol varmıdır.

  • avatar
   Polat diyorki:

   Merhaba Şaban bey, teşekkür ederim. WordPress’i seçmenize sevindim. 4.4.1 sürümünde kurulum sonrasında define(‘WPLANG’, ‘tr_TR’); satırı (72. satırda default olarak bulunur) görünmesi gerekmektedir. Dilerseniz dosyayı bir yere upload edip (veritabanı bilgilerini lütfen silin, çünkü o linke ulaşan web sayfanıza ulaşmış olur.) buradan link verin, inceleyeyim. Dosyaya kurulmadan öne yani “sample” e ki ile bulunduğu zaman bakarsanız satırı bulamazsınız.

 • avatar
  Yasin diyorki:

  Merhaba Temalarda işe yaramıyor demişsiniz. Gerçekten işe yaramıyor. Bir tema denedim olmadı. Yeni bir wordpress eski bir joomla kullanıcısıyım ve temanın dil dosyasını bulduğum halde türkçeleştiremedim.

  Bu konuda bir fikriniz var mı ?

  Teşekkür ederim değerli bilgileriniz için

  • avatar
   Polat diyorki:

   Temanızı nereden aldınız, adını, link vs. verebilir misiniz? Türkçeleştirmeniz için yardımcı olabilirim belki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir