Grafik Yapısının Site Üzerine Etkisi, En iyi Grafik Uyumları

Uzun zamandır bloga uğrayamıyorum, şehir değişikliği, yeni bir iş vs. derken aldığım notları aktaramaz oldum. Son işimle beraber en çok etkili olan şeylerden birisi yani grafik, renk uyum ve kontrast geçişleri gibi kısmen çok önemli olan bir konudan bahsetmek istiyorum.

Söylemeye gerek yok tabi, grafik yapısının ve renk uyumunun ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Bazı insanların söylediği bir şey var: “madem renk seçimi çok önemli, grafik yapısı çok önemli öyleyse google nasıl bu kadar iyi olabiliyor” gibi. Öncelikle şunu söylemem gerekiyor ki grafik yapısı ve renk seçimi demek etrafı grafikler ve renklerle doldurmak değildir. Bazen inanılmaz bir sadelik inanılmaz bir ışıltı verebilir. Bazen 1 renk bile diğer renklere ihtiyaç duymamanızı sağlayabilir. Grafikleri ve renk uyumu çok hoşuma giden grooveshark.com’u örnek olarak göstermek istiyorum. İlerde sayfa yapısı değişebilir diye screenshot’ı ekledim. Turuncu bir browserda en çok bu kadar güzel görünebilir…

 

Resmi büyütmek için tıklayın

 

Renkler bazen tek başına yeterli olmayabilir. Burda bir tasarım ustası gibi konuşmak istemiyorum fakat bazı kesin bilgileri dilimin döndüğünce açıklamaya çalışıyorum. Renkleri tk başına kullanacak olursak paintte renkle doldurma tuşunun ötesine gidemezdik. Fakat gradient dediğimiz o güzel geçiş sayesinde insanların tarayıcıdaki renklere bakış açısı dahi değişebiliyor. Bir örnek verelim.

 

Sadece Mavi (#003cff)

Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

 

Gradientli Mavi

Resmi büyütmek için tıklaynız.

 

Gradient Mavi 2

Resmi büyütmek için tıklayınız.

 

Sadece mavi mi yoksa açıktan koyuya geçiş yapan bir mavi mi ? Tabi ki ikinci seçenek çoğu insan tarafından “daha iyi” olarak tanımlanıyor. Geçişleri, gölgelemeleri ve ya ışıklandırmalar kullanmadan yapacağımız herhangi bir çalışma basitlikten öteye gidemeyecek ve çoğu insan tarafınadan kabul görmeyecektir.

Tabi ki sadece renk geçişleri, gradient vs. tek konu değil. Web sayfanızda ya da başka bi platform için gerçekleştireceğiniz çalışmalarınızda renk uyumu çok önemli, mesela siyah-sarı ya da siyah-turuncu gibi. Gri-beyaz-siyah ya da kırmızı – beyaz gibi. Tasarım gözünüz yüksek değilse ya da sürekli aynı geçişleri kullanmak istiyorsanız size çok güzel bir web sayfasından bahsedeceğim. Adı kuler. Kuler, adobe’un bir hizmeti. Adresi ise: http://kuler.adobe.com

Kuler sayesinde çok zaman kazanacağınız gibi kaybedebilirsinizde. Örneğin kararsız bir insansanız çok zaman kaybedebilirsiniz. Çünkü o kadar çok seçenek var ki aralarından birkaçını sıyırıp almakta zorluk çektiğiniz zamanlar olacaktır.

Objelerin ışıkları ve yapılarına bakacak olursak eğer hakkında çok şey söylemeye gerek yok diye düşünüyorum. Örneğin 256×256 bir shape attınız diyelim, site yapılanmaya başladı vs. 256×256 shape in altına bir shape daha attınız fakat bu shape fazla Radius’a sahip. Diğer tarafla uyumsuz gözükecektir. Ya da sürekli oval objeler ile çalıştınız, fakat sıra slider’a gelince dikdörtgen bir alan çizerseniz göze çarpan bir rahatsızlık doğacaktır. Çoğu zaman bu rahatsızlığın sebebini anlamayacaksınız bile. Genelde “bi sorun var ama nedir anlamadım” gibi cümlelerle son bulacak tasarımlarınız. O yüzden obje yapılarında uyumluluk sağlamanız size yardımcı olacaktır. Objelerin üzerine düşen ışıklar ve gölgelerde önemli tabi. Kuzeyden düşen bir ışık objenin yarısını kapsıyor ve altındaki gölgede güneye doğru düşüyorsa hemen yanındaki objenin gölgesinin batıya doğru yatması hiç bir anlam ifade etmeyecek, aksine komik durumlar doğuracaktır. Özel bir tavsiye: Çerçeve kullanmamaya çalışın.

Yapmanız gerekenler “göze güzel görünen” ile bitecek olsaydı herkes tasarımcı olurdu. Güzel bir kompozisyon oluşturmak içinbazı inceliklere önem vermeniz gerekir.

 

Yazar Hakkında

avatar Polat İyemRadyoloji Teknisyeni, İthalat ihracat Bölümü Mezunu, Web Development ve site yapılandırma ile ilgileniyor. An itibarı ile Freelancer. Şu hayatta uğraşmaktan en çok zevk aldığı şey SEO. Şu an için etrafındaki insanlara SEO Danışmanlığı yapıyor ve SEO konusunda gün geçtikçe kendini geliştirmeye çalışıyor. Twitter adresi: http://www.twitter.com/polatovski E-Posta adresi: bilgi@polatiyem.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir