“Gov” ve “Edu” Backlink Önemi ve Edinme Yolları

Seo açısından önemli olan gov ve edu backlinklerinden bahsetmek istiyorum. Bilindiği gibi arama motorlarının önem verdiği birkaç nokta vardır. Bu noktalardan biriside “karşılıksız yayın yapma“ya dayanır. Karşılıksız yayın yapmaktan kastımız gelir amacı gütmeden yayın yapmaktır. Gelir amacı gütmediğini en başından belli eden siteler mevcut. Örneğin devlete ait siteler. Bildiğiniz gibi devlete ait olan siteler “.gov” şeklinde uzantı alırlar. Bu .gov olur .gov.tr olur .gov.br olur… Uzar gider bu liste. Gov alan adının açılımı “Government” kelimesinden gelmektedir. İngilizcede “devlet, hükümet” anlamına gelen government kelimesinin temsilcisi “gov” alan adı uzantısıdır.  Devlete ait web sayfaları herhangi bir gelir amacı gütmemektedir. Yani karşılıksız yayın yapmaktadır. Arama motorları karşılıksız yayın yapan web sayfalarını adeta ödüllendiriyormuş gibi önem verir ve değerlerini yüksek tutar. Örneğin Google Pagerank güncellemerinde uzantısı gov olan web sayfalarına çok cömert davranır.

Gov uzantısı için anlattıklarımın çoğu “edu” uzantısı içinde geçerlidir. Edu alan adı uzantısı eğitim kurumlarıyla ilgilidir. İngilizce Education kelimesini temsil etmektedir. Gov uzantılı alan adları için geçerli olan tüm olumlu yönler Edu uzantısı için de geçerlidir.

Bu bilgiler çerçevesinde şunu söyleyebiliriz ki yüksek değerlere sahip bu web sayfaları içerisinde sizin web sayfanızın adının geçmesi web sayfalarınız için oldukça yüksek bir değer artışına sebep olur. Arama motorları botları bu denli güvenilir web sayfaları içerisinde sizin web sayfanızın isminin geçtiğini gördüklerinde size verdikleri önem artacaktır.

Gov ve Edu uzantılı web sayfalarından backlink almayı nasıl başarabiliriz?

Çok zorlanacağınız bir konu değil. Ama göründüğü kadar basitte değil. Gönül isterdiki bu uzantılara sahip web sayfalarının herhangi bir yazısında web sayfanızın adı geçsin ama malesef bunun mümkün olabilmesi için yapabileceğiniz hiç bir şey yok. Dolayısıyla gönderilerde değilde gönderilere yapılan yorumlar içerisinde adınızın geçmesini sağlayabilirsiniz. Hatta şanslıysanız dizin oluşturmaya çalışan bir üniversitenin web sayfasına sitenizi ekleyebilirsiniz. Bu backlinklerin önemi yüzünden etrafta pek fazla bilgi paylaşımı bulamayabilirsiniz. Malesef insanlar etrafındaki insanlarla bu bilgileri paylaşmak istemiyor. Aslında bazen haklı olduklarını söyleyebiliriz. Neyse konumuz bu değil.

Ben size gov ve edu backlinkleri bulma yöntemlerinden bahsedeceğim. Böylece bulduğunuz gov ve edu sitelerinde web sayfanıza backlink alabilirsiniz. Bu çok kolay bir çalışma rahat olun, birkaç arama motoru komutu biliyorsanız işimiz daha kolay. Çünkü bu yol üzerinden gideceğiz.

“site:” komutundan başlayalım. Aramak istediğiniz herhangi bir sitenin ya da site uzantısının bağlı olduğu arama motoru sonuçlarına ulaşmak için kullanırsınız. Örneğin “site:http://blog.polatiyem.com” (tırnak işaretleri olmadan) şeklinde bir arama yaparsanız bu bloga ait arama motoru sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla “gov ve edu” uzantılı sitelere ulaşabilmek için arama motoruna girip;

site:.gov

ya da

site:.edu

yazıyoruz. Eğer belli ülkeler için arama yapıyorsanız ülke uzantılarını kullanmayı unutmayın.

site:.edu.tr

gibi.

Eğer “gov ve edu” uzantılarına sahip sitelerin içerisinde bir sistem aramak istiyorsanız site: komutundan sonra aradığınız sistemin adını yazabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse;

site:.gov blog

site:.edu blog 

gibi.

Yorum bırakılan alanları bulmak için en kestirme yol ise aşağıdaki gibidir:

site:.gov “leave a reply”

site:.edu “leave a reply”

site:.gov “post a comment”

site:.edu “post a comment”

site:.gov “comments”

site:.edu “comments”

site:.gov.tr “yorum yapın”

site:.edu.tr “yorum yapın”

site:.gov.tr “yorumlar”

site:.edu.tr “yorumlar”

site:.gov “powered by wordpress”

site:.edu “powered by wordpress”

site:.edu “Powered by vBulletin” (vbulettin tabanlı gov aramaya çalışmayın. Genelde üniversitelerin vbulettin tabanlı internet siteleri mevcut)

gibi.

Eğer url içerisinde arama yapmak isterseniz -ki böylece wordpress tabanlı gov ve edu sitelerine daha kolay ulaşabilirsiniz- yapmanız gereken aşağıdaki gibi arama yapmaktır.

site:.gov inurl:wp-login.php

site:.edu inurl:wp-login.php

 

Eğer şanslıysanız ve dizin oluşturmaya çalışan bir üniversite web sayfası bulabilmeniz için aşağıdaki komutu uygulayabilirsiniz.

site:.edu “add link”

ya da

site:.edu “submit link”

hatta türkçe arama yapmak için

site:.edu “link gönder”

site:.edu “link ekle”

Bu listeyi böyle uzatabilirsiniz. Gerisi sizin yaratıcılığınıza kalmış. Eğer bildiğiniz yorum bırakma sistemleri varsa onlar üzerinden ya da onların bir parçası üzerinden bu şekilde aramalar yapabilirsiniz.

Not: Gov ve Edu uzantılı web sayfalarına ekleyeceğiniz linkleriniz konusunda biraz sabırlı ve dikkatli olun. Öyle her gönderiye yorum yapmaya kalkmayın. Gönderi içerisinde değil de yorum anketindeki “web site” bölümün karşısındaki alana web sayfanızın adını yazın.

 

 

 

Yazar Hakkında

avatar Polat İyemRadyoloji Teknisyeni, İthalat ihracat Bölümü Mezunu, Web Development ve site yapılandırma ile ilgileniyor. An itibarı ile Freelancer. Şu hayatta uğraşmaktan en çok zevk aldığı şey SEO. Şu an için etrafındaki insanlara SEO Danışmanlığı yapıyor ve SEO konusunda gün geçtikçe kendini geliştirmeye çalışıyor. Twitter adresi: http://www.twitter.com/polatovski E-Posta adresi: bilgi@polatiyem.com

84 Yorum “Gov” ve “Edu” Backlink Önemi ve Edinme Yolları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir