Dünyanın En Popüler İçerik Yönetim Sistemi “WordPress”

Bu yazıyı yazmayı düşünürken wordpress‘in son sürümünün ne kadar indirildiğini gösteren sitesine baktım. 3.2 sürümünün 5.990.948 defa indirildiğini görünce pek şaşırmadım. Çünkü 3.1 sürümü 15 milyon downloadı geçmişti. Yeni güncellemeler ve indirimlerle 3.2 inin bu sayıyı devirim üzerine çıkacağına eminim.

 

29.08.2011

Yukarıda gördüğünüz sayı 3-5 dakika önce baktığım sayıdır. Geçen bu 3-5 dakikalık süre içerisinde sayı 5,991,402 varmış…

PEKİ WORDPRESS NEDEN BU KADAR TERCİH EDİLİYOR?  

Basit, sade ve çok amaçlı olması.

Kısa ve net cevap vermek gerekirse CMS yani “Content Managment System” yani “İçerik yönetim sistemleri” arasında en iyi, sade, basit ve kullanışlı içerik sistemi. Çok karmaşık kodlamalar kullanmadan, basit bir mantık üzerine kurulu ve yaygın bir içerik yönetim sistemi.

Open Source olması.

Tabiki unutmadan o bir “Open Source project” Yani açık kaynak kodlarına sahip bir sistem, bu  “herkesin katkısına açık” anlamına geliyor. Yani WordPress in kodları açıktır ve sizin değiştirmenize, ekleme yapmanıza, geliştirmenize izin verir. Linux, apache gibi sistemler bu şekilde büyümüştür.

SEO açısından kolaylıklar sağlaması.

Normal kullanıcıların pek fazla önemsemediği, web tasarımla ilgili olan insanların bir zaman sonra altına girdiği kapak yani “seo” açısından önemli bir kaynaktır wordpress. Çünkü seo çalışması yapmak isteyen kişiye kolaylıklar sağlar. Öncelikle kod yapısının “arama motoru dostu” olması onun en büyük avantajlarından birisidir. Sayfa yapısı özelliğinin esnek olması ve değiştirilebilir olması ikinci özelliklerinden birisidir. Arama motorlarını tabir-i caizse dürten eklentilere sahip olması ve sayamadığım daha bir çok özelliği barındırması sayesinde seo çalışmalarında kolaylık sağlar.

Kolay kullanım ve düzenleme.

Çoğu dilde sağladığı destek ve basit yönetici panelleriyle kullanışlı bir hizmet sunmakta.

Sayısız tema ve sınırsız düzenleme seçenekleri. 

Bu olgular sayesinde insanlar diledikleri renkleri, diledikleri şekilleri ve biçimleri wordpress üzerinde uygulayıp kullanmalarına olanak sağlar. Hatta bu işlemler üzerinden para kazanan onlarca insan mevcuttur.

WordPress in faydalarını saymakla bitiremem. Bir içerik yönetim sistemi istiyorsanız bir çok içerik yönetim sistemiyle karşılaşabilirsiniz. Örneğin Drupal, Imperia ya da phpNuke… Fakat bunlar arasında en kullanışlı ve bol seçeneğe sahip olan ve ne olursa olsun eninde sonunda sizin isteiğiniz doğrultusunda biçimlenecek olan CMS sistemi WordPresstir. Bu yazıyı yazdığım 10-15 dakikalık zaman diliminde indirilme 5,994,590 olmuş bile.

Yazar Hakkında

avatar Polat İyemRadyoloji Teknisyeni, İthalat ihracat Bölümü Mezunu, Web Development ve site yapılandırma ile ilgileniyor. An itibarı ile Freelancer. Şu hayatta uğraşmaktan en çok zevk aldığı şey SEO. Şu an için etrafındaki insanlara SEO Danışmanlığı yapıyor ve SEO konusunda gün geçtikçe kendini geliştirmeye çalışıyor. Twitter adresi: http://www.twitter.com/polatovski E-Posta adresi: bilgi@polatiyem.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir