Domain Seçimi ve Yanlış Geleneksel Bilgiler

Merhaba, uzun zamandır bir yazı göndermemiştim bloga. Biraz önce okuduğum ve canımı çok sıkan birkaç klişe cümle ve saçma sapan birkaç bilgiyi görünce bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Çok fazla okunacağı ya da çığır açacağı için değil, sonuçta kendi müşterileriminde bu blogtan benim hakkımda bilgi aldığını ve işimi nasıl yaptığını takip ettiklerini biliyorum. O yüzden daha sık yazı yazsam daha güzel olacak sanırım. Üstelik burda çok alakasız bir anektod girmek istiyorum, aktif bir platform değilseniz seo konusunda sıkıntı çekebilirsiniz bu sıkıntıyı benimde çekmeyip kendi içimde çelişmemem için daha fazla yazı göndermem gerekiyor 🙂

Neyse, çok uzatmadan konuyu saptırmadan bahsetmek istediğim şeye geleyim. Öncelikle domainler hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum. Domain web sayfanızın “ismi”dir. En kaba tabiri ile budur. Bu “isim” lerin birer uzantıları olur ve – eskiden daha çok önemsense de şimdi pek fazla kimsenin umrunda olmayan – bu uzantıların her birinin anlamı vardır. Şu anda hazırda kullanımda olan 63 Domain uzantısı 67 Domain uzantısı bulunmakta. Bunlar aşağıdaki gibidir:

com, net, org, biz, info, tk, gen.tr, web.tr, name, tv, co, in, gov, bel.tr, pol.tr, edu, ws, cc, ac, ag, be, bz, de, es, fm, gs, io, la, md, ms, nu, pl, ru, sc, sg, sh, tc, mn, asia, mobi, tel, us, k12.tr, bbs.tr, av.tr, tl, ro, ch, co.uk, me, mil 

ve yukarıda altı çizili olan uzantıların ülke uzantıları mevcuttur. Örneğin com.tr, com.br, org.tr ya da name.tr gibi.

Bu uzantılar kendi aralarında birer anlam ifade ederler. Örneğin bir domain “.net” uzantısını kullanıyorsa bu onun bir “hizmet” verdiğini gösterir. Eğer “.org” uzantısı kullanıyorsa bu onun bir dernek, vakıf, organizasyon, karşılıksız bir eylem içerdiğini gösterir. Örneğin “.com” uzantısı ticari amaçlı web sayfaları için kullanılır. Gelin görünki bunları umursayan pek kimse kalmadı.  Bunlar tabiki bir anlam ifade eden kelimelerin kısaltmaları. Örneğin “.mil” uzantısı “military” kelimesinin ilk 3 harfi ve askeri – ordu kurumlarının web sayfalarını temsil eder, “.edu” uzantısı “education” kelimesinin üç harfi ve üniversite eğitim kurumlarını temsil eder. Bunların hepsini açıklamam uzun sürebilir, internette bu konuyla ilgili çokça kaynak var. Tekrar tekrar aynı şeyleri söylememin bir anlamı yok.

Her seferinde kendi kendime konuyu dağıtmayacağımı ve kısa keseceğimi söylüyorum ama malesef bunu başaramıyorum. Dediğim gibi tek sıkıntım internet dünyasında bilinen yanlış şeyleri dile getirmekti. Örneğin insanların “uzun domain” e karşı bakış açıları beni benden almaktadır. Çok güzel ama uzun bir domain e karşı onlara söyleyeceğim şey “boyu değil işlevi” cümlesinden başka bir şey değildir. Domainin uzun olması onun az ziyaret edileceği, akılda tutulamayacağı vs. gibi şeyleri ifadet etmez. Bu ancak ve ancak kendine güvenemeyen ve o web sayfasının arama motoru optimizasyonunu yapmaya üşenecek insanların çıkardığı yanlış bilgilerden birisidir. Lütfen yanlış anlaşılmasın, burda herkese saldırmıyorum. Bazı insanların bu durum için mantıklı açıklamaları olabilir. Siz pazarlamanızı, amaçlarını, optimizasyonunuzu, içeriğinizi düzgün seçtiğiniz sürece domainin uzunluğu bir şey ifade etmez. Kısa olması tercih sebebi olabilir ama kısalıktan kastım en fazla “5” harf. Onun dışında kalan tüm domainler benim gözümde eşit değer sahiptir. Aslında bazen iyi oluyor bu yanlış bilgiler, aklımıza gelen süper domainleri alabiliyoruz. İnsanlar uzun diye pek yaklaşmıyorlar.

Diğer bir yanlış bilgi ise domainlerin “anlam” ifade etme durumları. Bu ayrı bir saçmalık. Domainler anlam ifade etmek zorunda değildir. Domainler anlam ifade etmedende çok yüksek yerlere gelmişlerdir. Burda örnek verip reklam yapmaya gerek yok, illaki aklınıza anlamsız birkaç harften oluşan domainler gelmiştir. Yeni türetilmiş, ya da iki kelimenin harflerinin karışımı başarılı yerlere ulaşmış web sayfaları var. Bu durumun tek bir dezavantajı olabilir oda aklınıza gelen şey değil. Yani akılda tutulamamasından bahsetmiyeceğim, zira şu anda herkes kafasında “fizy” kelimesini tutabiliyorsa bu “akılda tutulamama” yanılgısı çökmüş olmalı. Bu işlem sadece  “domain bazlı seo” çalışmasını etkileyebilir. Yani örneğin oyunla ilgili bir web sayfanız vardır fakat ismi oyunla tamamen alakasızdır. Bu sizin “oyun” ya da “oyun oyna” gibi kelimelerde domain bazlı seo çalışmanızı etkiler.

Verisign Mayıs 2011 raporlarına göre 2011 yılının ilk çeyreğinde 209.800.000 dan daha fazla domain kayıt ettirilmiş. Düşünebiliyor musunuz?  Şubat 2011 verisign tam “Domain Name Report” raporunda bu sayı 205.300.000 dan daha fazla olarak gözüküyor. Arada sadece Mart ve Nisan ayları yani yaklaşık 60 gün içerisinde oluşan farka bakar mısınız? Eğer işinizi düzgün yaparsanız bu inanılmaz karlı bir pazar olabilir. Gelelim bugünün verilerine Verisign Domain Name Report 2011 raporuna göre toplamda 215.000.000 dan fazla domain kayıt ettirilmiş durumda. Bu verilere verisigninc web sayfasından (bkz: http://www.verisigninc.com/tr_TR/why-verisign/research-trends/domain-name-industry-brief/index.xhtml) ulaşabilirsiniz, sayfanın türkçe linkini koydum fakat raporlar ingilizce. Detaylı bilgileri görebilirsiniz.

Domain seçiminde dikkat edilmesi gereken şeyler diye bir şey yoktur. Bu sadece sizi kendi ticari anlayışlarına göre şekillendirmek isteyen birkaç firmanın işine gelir o kadar. Hayal ettiğiniz ve mümkünse şık duran domain sizin seçtiğiniz domaindir. Fakat uzantılara dikkat edebilir, içeriğiniz dahilinde uzantı seçmenizde fayda olacağını söyleyebilirim. Bunun yanında “Jenerik Domain” dediğimiz ve eksik nerdeyse kesin bir tanımı olmayan herkesin kafasına göre ahkam kestiği bir domain sınıfı var. Bunları seçmenizde fayda var. Tabi yakalayabilirseniz. Jenerik domainlerden biraz bahsetmek gerekirse; genelde “ek” almadan, belirli bir özel isim olan ya da bir tanımın akla gelen ilk kelimesi olan domainlerdir. Örnek vermek gerekirse elma.com bir jenerik domaindir ya da limon.com bir jenerik domaindir ama limonlu.com jenerik bir domain değildir. Özel isimlerde jenerik domain olarak kabul ediliyor genelde. Örneğin kendi isminizi taşıyan domain jenerik bir domaindir polat.com gibi, fakat işin içine soyadınız girerse bu jeneriklik ortadan kalkar. Eğer yakalayabilirseniz jenerik domainlerin size çok faydası olacaktır. Bunun dışında kalan “uzun olmayacak, anlamlı olacak, aralarda tire olmayacak” gibi söylenenlere kulak asmayın. İyi iş yapacak web sitesi sizin çalışmalarınızla alakalıdır, aldığınız isimle değil.

Yazar Hakkında

avatar Polat İyemRadyoloji Teknisyeni, İthalat ihracat Bölümü Mezunu, Web Development ve site yapılandırma ile ilgileniyor. An itibarı ile Freelancer. Şu hayatta uğraşmaktan en çok zevk aldığı şey SEO. Şu an için etrafındaki insanlara SEO Danışmanlığı yapıyor ve SEO konusunda gün geçtikçe kendini geliştirmeye çalışıyor. Twitter adresi: http://www.twitter.com/polatovski E-Posta adresi: bilgi@polatiyem.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir